Scena turniejowa Pokemon TCG -cz.1

Cz.1 wstępniak i zbiór najważniejszych informacji

W pierwszym wpisie postaram się w telegraficznym skrócie napisać to wszystko czego dowiedziałem się o graniu w Pokemon TCG.

Zacznijmy od tego że to nie jest wcale taka niewinna gra i zabawa dla najmłodszych. Oczywiście w wieku dziecięcym głównie interesującą warstwą są obrazki na kartach i slogan promowany przez Pokemony czyli „złap je wszystkie”. To jest dość płytka warstwa kart, prawdziwe piękno zaczyna się jak już poznamy zasady grania i przekonamy się o ilości możliwości jakie dają te niepozorne skrawki papieru.

Generalnie skrót Trading Card Game tworzy grupę produktów (w tym też jest Pokemon) polegającą na ciągłym wydawaniu kart z których gracze tworzą talie według określonych zasad i później tymi taliami rywalizują pomiędzy sobą. Pokemon TCG do gra dwu osobowa. Gracze składają talie składające się z dokładnie 60 kart gdzie maksymalnie jeden typ karty może wystąpić 4 krotnie (z paroma wyjątkami jak AceSpec, Radianty czy energie).

Ale, wróćmy do samego rdzenia gry.

W pokemony można grać w dwóch trybach – dla zabawy i kompetencyjnie (wolę słowo sportowo).

Tryb „dla zabawy” to wszelakiego typy mini gierki jak RaidBossy, puzzle, zgadywanki, Poké Catch itp. … (Pokémon Trading Card Game Raid Battle (pokemon.com)

Tryb sportowy to już bardziej złożona sprawa.

UWAGA! Od razu uczciwie przestrzegam że ten blog nie jest przeznaczony dla kolekcjonerów kart. Kolekcjonerów odsyłam do sklepie na stronie gdzie „ładne” i drogie karty z dropów sprzedajemy na cardmarket.com .

Kilka marchewek do zainteresowania jak wygląda scena turniejowa PokemonTCG. Pokemony jak na dużą markę przystało jest grą światową i występuje praktycznie na całym naszym globie. Żeby zacząć zabawę potrzeba mieć swój deck z 60 kartami legalnymi w danym formacie i swój unikalny PokemonID (który dadzą Wam na pierwszym turnieju lub można sobie założyć samodzielnie przez https://www.pokemon.com/).

Kilka ważnych definicji:

Mecz definiuje się jako gry rozegranych przeciwko jednemu przeciwnikowi w ramach turnieju. Wiele meczów składa się z jednej gry, ale niektóre mogą być rozgrywane w formacie do trzech zwycięstw (lub więcej).

Runda Grupa meczów rozgrywanych w dowolnym momencie turnieju nazywana jest rundą. Liczba rozegranych rund zależy od liczby obecnych graczy, a także od stylu rozgrywanego turnieju.

Tura w Pokémon TCG rozpoczyna się, gdy aktywny gracz dobiera kartę do ręki jako pierwszą akcję. Tura kończy się, gdy aktywny gracz wykona prawidłowy atak, wskaże, że jego przeciwnik może przejść do następnej tury lub wykona jakąkolwiek inną akcję, która zawiera zastrzeżenie, że koniec tury tego gracza musi nastąpić natychmiast po niej.

Gracze są podzieleni na dywizje związane z ich wiekiem:

Zawodnicy z Dywizji Juniorów urodzeni w roku 2012 lub później

Zawodnicy z Dywizji Seniorów urodzeni w latach 2008–2011 włącznie

Zawodnicy z Dywizji Masters urodzeni w roku 2007 lub wcześniej

Żeby turniej był uznany musi wziąć w nim udział co najmniej 4 graczy. Spośród tych graczy co najmniej 4 musi ukończyć 2 lub więcej rund. Jeśli w turnieju weźmie udział mniej niż 4 graczy, Organizator powinien zgłosić turniej jako „Anulowany”.

Jeśli w jednej kategorii wiekowej jest mniej niż 4 graczy, ale w sumie 4 lub więcej graczy w turnieju, Organizator powinien skorzystać z funkcji Age Combined (Łączny wiek). Kategoria wiekowa z mniej niż 4 graczami zostanie następnie połączona z inną kategorią wiekową, aby zwiększyć łączną sumę do realnej liczby. Lepiej jest łączyć kategorie wiekowe w taki sposób, aby różnica wieku między graczami była jak najmniejsza. Na przykład lepiej jest połączyć dywizje Junior i Senior lub Senior i Masters, niż łączyć dywizje Junior i Masters. Każda kategoria wiekowa ma swoją własną klasyfikację i, jeśli dotyczy, najwyższą klasę eliminacyjną.

Za zwycięstwo w meczu z graczem zbiera się punkty:

3 pkt za wygraną

1 pkt za remis

0 za przegraną

Scena turniejowa ma kilka szczebli rozgrywek – idąc od dołu:

  1. Liga Pokémon – Najlepiej zacząć od wydarzeń Pokémon League. Te Spotkania niekonkurencyjne pozwalają na zabawę w swobodnych bitwach i poznawanie innych graczy bez presji konkurencji.
  2. Turnieje przedpremierowe Pokémon TCG (Prerelease Tournaments)- bądź pierwszą osobą, która zagra z nowymi kartami Pokémon TCG. Otrzymasz pudełko przedpremierowe, które zawiera deck 40 kartowy i boosterki do zbudowania pierwszej talii (Build&Battle).
  3. Seria mistrzostw – Mistrzostwa odbywają się w ciągu roku, a Wydarzenia odbywają się na całym świecie. Mniejsze imprezy odbywają się w lokalnych miejsca, takie jak sklepy z grami. Większe konkursy, takie jak Regionalne, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Świata odbywają się w salach kongresowych lub podobne duże obiekty.
    1. Wyzwanie ligowe (League Challenge) – do zdobycia Championship points
  1. Puchar Ligi (League Cup) – do zdobycia Championship points
  1. Mistrzostwa regionalne – nagrody pieniężne i punkty Play!
  1. Międzynarodowe Mistrzostwa
  1. Mistrzostwa Świata

To najważniejsza impreza w całym sezonie rozgrywek na którą jako jedyną nie można się zapisać. Zaproszenie na tę imprezę dostają gracze, którzy w ciągu sezonu zebrali określoną ilość Championship Points – na rok 2024 wymagania są takie:

Nagrody dla mistrzów świata prezentują się następująco:

Plus dodatkowo zwroty kosztów podróży i zakwaterowania (według osobnych kryteriów też bazujących na zajętym miejscu w końcowej kwalifikacji regionu).

Poczułeś już smak wygranej? – jeżeli chcesz zagłębić się dalej – zapraszam na cz.2

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.